Malování pokojů

ZÁKLADNÍ INFORMACE

 

Kvalitní podklad pro malování zdí a stropů

malovani-pokoju-08 lPřed malováním zdí a stropů místností je potřeba zkontrolovat kvalitu a stav povrchu zdí. Důkladná příprava před malováním je základem úspěchu. Staré nátěry je potřeba před malováním oškrabat. Doporučujeme drolivý a nepevný povrch zdí před malováním penetrovat a vyrovnat tmelem nerovnosti.

Pokud je povrch zdi v hodně špatném stavu a je tam velké množství nerovností, pak přistupujeme k štukování štukovacím materiálem či omítkou.

Výběr vhodné barvy pro malování

Našim klientům vždy rozmlouváme použití co nejlevnější malířské barvy, se kterými máme špatné zkušenoati. Použití levné barvy klientům do budoucna způsobí problémy, protože při dalším malování se bude vrstva levné barvy chovat jako oddělující separátor a nový nátěr se bude loupat. Na druhou stranu je zbytečné sáhnout po té nejdražší malířské barvě. Naši malíři obvykle používají vyzkoušené kvalitní malířské barvy za přístupné ceny. Zepjte se na Vaši cenu.

CO BYSTE JEŠTĚ MĚLI VĚDĚT

 

Úpravy zdi pro malování pokojů

malovani-pokoju-28 lPřed vlastním malováním musí být povrch zdi a stropu náležitě připraven. Tapety, staré drolící se a odlupující se vrstvy malby se musí odstranit a povrch zdi musí být pokud možno rovný.

Pro úpravy zdí používáme několik osvědčených materiálů.

Štuková omítka

Štukovou omítku používáme před malováním pokojů pro vyrovnání nerovností a vytvoření pěkného hladkého povrchu. Štuková omítka se dá pro štukování rychle použít. Používá se pro finální úpravu před malováním pokojů a interiéru. Štukovou omítku je možné použít na základní omítku, hrubý beton panelů,ale také na hladké povrchy zdí , jako je hladký beton, pórobeton a sádrokarton.

Doporučujeme ji pro rekonstrukce stěn panelových bytů po odstranění starých nátěrů a tapet, při opravách starých omítek před malováním. Štuková omítkua se před malováním pokojů nanáší v tenké vrstvě na zdi a stropy pomocí zednického hladítka.

Termoizolační stěrka

Před malováním pokojů je jednou z možností úprava zdí a stropů termoizolační stěrkou. Termoizoační stěrka tepelně izoluje budovy a místnosti a zamezuje plesnivění zdí v místnostech.

Termoizoační stěrka je tenkovrstvá tepelně izolační stěrková hmota omezující prostup tepla zdí. Zvýšení teploty vnitřního povrchu snižuje i pravděpodobnost kondenzace vody. Tím se snižuje životní prostor nejrůznějším plísním.

Aplikace termoizolační stěrky před malováním pokojů na vnitřní povrch zdi připraví místnost na malování a zajistí rychlé vytopení prochladlé místnosti. Termoizolační stěrka je ideálním materiálem pro nedostatečně zateplené půdní vestavby, panelové domy nebo promrzající štítové stěny.

Tenkovrstvá stěrka

V některých případech před malováním pokojů používáme tenkovrstvé stěrky. Tenkovrstvá stěrka je jemná stěrková hmota pro tmelení stěn a stropů v místnostech před malováním pokojů. Díky standardní hustotěa vysoké přilnavosti ji lze velmi snadno nanášet na upravované povrchy. Po zaschnutí je tenkovrstvá stěrka částečně pružná, takže překryje drobné trhlinky povrchu.

Tenkovrstvá stěrka se využívá na betonové povrchy a panely, vápenocementové či sádrové omítky, dřevo.Velkou výhodou tenkovrstvé stěrky je docílení velmi hladkého povrchu. Nanášíme ji pomocí ocelového hladítka. Po úpravě povrchu zdí a stropů pak můžeme přikročit k malování pokojů malířskými barvami.

O BARVÁCH

 

Úloha barev při malování pokojů

 • tzv. chladné barvy (modrá a zelená) dle názoru odborníků na malování místnost opticky rozšiřují
 • teplé odstíny barev (oranžová a červená) naproti tomu vnitřní prostor interiéru opticky zužují
 • žlutá, oranžová a červená barva působí tepleji, v interiéru budete mít pocit hřejivého tepla
 • zelená barva působí ukliňujícím pocitem a vyrovnaně
 • oranžová barva je všeobecně vnímána jako mimořádně teplá barva
 • modrá, modrofialová a tyrkysová jsou naopak velmi studené barvy určené pro chladnější distingované povahy

malovani-pokoju-68 l

Jak vybrat barvu pro malování pokojů

 • bílá barva místnost opticky zvětšuje, jiné barvy ji zmenšují či snižují, bílá barva je nejuniverzálnější
 • světlé barvy doporučujeme pro malé místnosti, protože vnitřní prostor interiéru opticky zvětšují
 • tmavé barvy používáme spíše pro větší místnosti, prostor nám opticky zmenšují
 • jak na stropy? stropy v místnostech malujeme zpravidla bílou barvou nebo světlejšími odstíny než stěny
 • další pravidlo se týká vertikálního umístění barev - jasné a lehké barvy nanášíme nahoře, tmavé a těžší barvy dole
 • hlavní (převažující) barvu stěn místnosti volíme v mírné sytosti (nemusí být pravidlem), doprovodné barvy mají být vůči ní kontrastní v odstínu a sytosti

Copyright © 2014 Pavel Huňáček

Realizace: Instalace Joomla